כתובת

משרד ראשי: אזור תעשייה דרומי, קרית שמונה

דוא"ל

צור קשר

בניית מרתף בבית פרטי אפשרי ונפוץ אך יש לשים לב למס' דברים אותם נסקור במאמר: במיוחד נושא האיטום בכדי למנוע בעיות של רטיבות

בניית מרתף בבית פרטי

בניית מרתף בבית פרטי – דברים שכדאי לדעת

 

שאלה: שלום טניה, אשמח לקבל מידע על בניית מרתף בבית פרטי – האם זה מומלץ, מה הם היתרונות והחסרונות, האם אפשר להפוך את החדר ליחידת מגורים, ועל מה לשים דגש?

היתרונות בבניה של מרתף בבית פרטי הם לא מעטים והם מחולקים ליתרונות השימוש בחלל נוסף וליתרונות כלכליים בהמשך. מבחינת חוזק המבנה, בניית מרתף היא חיזוק משמעותי ליסודות ולשלד של הבית.

לגבי יעוד המרתף: זה תלוי בתב”ע (תכנית בניין העיר באזור) – יש כאלה שקובעות שהמרתף יהיה למטרות שירות (מחסן, ממד וכו’) בלבד, וישנן כאלה שמאפשרות גם למטרות מגורים.

במקרה של מגורים, תקנות כיבוי אש קובעות כי תהיה למרתף יציאה ישירה לחצר לצורך מילוט (אם דרך דלת, או חלון מילוט ב”חצר אנגלית” – את זה יש לבדוק ע”פ התקנות העדכניות).

במידה וניתן להשתמש למטרת מגורים, המרתף יכול לשמש כחדר לכל דבר או כחדר משותף בבית – חדר עבודה, חדר משחקים, חדר קולנוע וכו’. כמו כן, קיימת אפשרות לבנות יחידה השכרה במרתף.

החסרונות שבבניית מרתף בבית פרטי הם תוספת לעלויות הבניה, שהיא יקרה יותר משל בניית קומה רגילה עקב כמויות הבטון ועבודות האיטום המיוחדות.

כשמדובר בבית שיושב על שטח סלעי, אלו כבר לא יהיו עבודות חפירה סטנדרטיות אלא עבודות חציבה מאומצות שייקרו את העבודה.

חיסרון נוסף הוא העובדה שמרתף נוטה לסבול מבעיות איטום ונזילות בשל הקרקע המקיפה אותו והמים שאינם מחלחלים. על כן חשוב ומומלץ לבחור לעבוד עם אנשים שמתמחים בתחום ולבחון היטב את הקרקע לפני ביצוע העבודה.

בניית מרתף בבית פרטי

מהו תהליך העבודה?

 

ראשית, בניה של מרתף עדיף לעשות בעונה לא גשומה. מי הגשמים שחלחלו מטה ומי הגשמים שעוד יחלחלו במהלך העבודה ויציפו את הקרקע יגרמו לעיכובים והוצאות נוספות עקב הצורך לשאוב את המים.

בנוסף, עבודות האיטום של המרתף דורשות מיומנות בתחום כדי למנוע רטיבות ונזילה, שבסופו של דבר יגמרו לטחב וריח רע.

תיקוני איטום לאחר שהמבנה בנוי הם מסובכים ויקרים מאוד לכן אסור להקל ראש בעבודות האיטום ואסור להתפשר על אנשי מקצוע שהם פחות ממעולים.

 

איך נדע האם כדאי לנו לבנות מרתף?

 

אמנם בניה של מרתף היא עסק שבסופו של דבר יהיה משתלם אם הוא מבוצע בצורה הנכונה, אך לא בכל מקום מומלץ לבנות מרתף.

זה נכון שתמיד יהיו חששות לחדירת מים, אך לסוג הקרקע יש חשיבות רבה. בקרקעות חוליות, המים מחלחלים ועוברים את פני הקרקע בדרכם. זה כמובן לא אומר שלא מבצעים עבודות איטום כנדרש, אך זה אזור שהוא פחות מועד לפורענות.

בקרקעות חרסיתיות (הנפוצות באזורנו), האדמה “כולאת” את המים ולא מאפשרת להם להמשיך לחלחל. מה שנוצר הוא שבימים גשומים המרתף עומד כאי שמסביבו יש מים.

אותם המים יכולים לשבת סביב המרתף גם שבועות ארוכים עד שלבסוף הם עושים נזק לקירות. המשמעות היא שבמצב שישנה אדמה חרסיתית, נחליט שלא לבנות מרתף, או שנבנה מרתף אך נשקיע בעבודות האיטום את מירב המאמצים ולא מעט כסף, כי זה עדיף מאשר לעשות תיקונים לאחר סיום העבודה.

כדי לדעת את סוג האדמה עליה ישב הבית העתידי שלכם, תוכלו להתייעץ עם יועץ קרקע. קחו בחשבון שגם אם האדמה היא חולית במטר או שתיים הראשונים, יתכן שבהמשך היא כבר הופכת להיות אדמה חרסיתית, או שלחלופין מתחת לשכבה החולית מסתתרת לה שכבת סלע שתדרוש מכם חציבה.

לסיכום: יש לשקול את הנושא בכובד ראש לפני ההחלטה – בכל מקרה, עבודת הבניה והאיטום צריכה להיעשות על ידי מומחים כדי להבטיח הנאה שלכם מהנכס ולמנוע ממנו להפוך לכאב ראש אחד גדול.

 

אשמח לסייע לכם בכל שאלה,

טניה סוסלובסקי – ‘קונספט’ אדריכלות ועיצוב פנים

אדריכלות כפרית ומודרנית, תוספות בניה וטיפול בהיתרים מול הרשויות

נייד 058-4091089 –”קונספט תכנון אדריכלי” בפייסבוק

 

המאמר פורסם בעיתון ‘חדשות הגליל’ במדור ‘בונים בכיף’ 

בניית מרתף בבית פרטי מאמר

לחץ להגדלת התמונה

 

ניווט באתר:

מאמרים נוספים בנושא אדריכלות ובניית בית

עמוד ראשי

בואו נדבר על הפרויקט שלכם - צרו קשר

קרית שמונה: 072-3970781טלפון
ראש פינה: 072-3970780טלפון
רמת הגולן: 072-3970779טלפון
info@3dmodel.co.il :מיילאימייל

קונספט

אדריכלות בצפון

כתובת: מתחם הגפן, איזור תעשיה דרומי קרית שמונה
072-3970781

up
Close

השאר מספר נייד ונחזור אליך בהקדם


* מס' נייד

השאר מספר נייד ונחזור אליך בהקדם

תחזרו אלי

Skip to content