כתובת

משרד ראשי: אזור תעשייה דרומי, קרית שמונה

דוא"ל

צור קשר

הוספת מעלית לבית פרטי

הוספת מעלית בבית פרטי משדרת יוקרה, אך מתאימה כמעט לכל כיס. ובעיקר – מגדילה את ערכו של הבית באחוז לא מבוטל. כיום, ניתן לראות יותר ויותר בתים פרטיים שמתהדרים במעלית, ומאפשרים לדייריהם איכות חיים טובה יותר.

 

שאלה: טניה שלום, בבואנו לתכנן את ביתנו החדש, שיהיה בעל 2 קומות וגג, אנו מעוניינים לשמוע אודות אפשרות של מעלית ביתית.

תודה על השאלה המעניינת. מעלית לבית פרטי, או בשמה הנוסף, “מעלון”, היא מעלית המיועדת לבתים פרטיים במטרה לשפר את איכות החיים וכן לאפשר נגישות טובה לבעלי מוגבלות או למבוגרים. המעלית הביתית שונה ממעלית סטנדרטית בהיבטים טכניים, ובהתאם לכך גם בעלויות.

מעלית בבית פרטי לא דורשת חפירה של פיר בגודל של 4 מ”ר, כנהוג, אלא בגודל של 2.5 מ”ר בלבד. מבחינה זו, חוסכים כ-15 אלף ₪ בממוצע. בנוסף, מעלית ביתית אינה דורשת חדר מכונות אלא מופעלת על ידי מערכת הידראולית, מה שחוסך צורך בחדר בגודל של 8 מ”ר, ויחד עם זאת, מגיע גם חיסכון של כ-40 אלף ₪ בממוצע.

מעלית בבית פרטי

בניה של מעלית תהיה עדיפה בזמן תכנון הבית ובשלבי הבניה הראשונים, אך יחד עם זאת ניתן להתקין מעלית גם כשהבית מוכן. צריך לקחת בחשבון חפירות ופתיחה של התקרה והרצפה מה שבוודאי יגרום לאי נוחות לשוהים בבית וכמובן להוצאה כספית גבוהה יותר. לכן, במקרה זה וכמו במרבית המקרים הקשורים לתכנן ובניה, עדיפה חשיבה מוקדמת.

בניה של מעלית ביתית דורשת בדיקה ואישור של מכון התקנים, וכל מתקין מעלית חייב לעבור את אישורם של משרד התמ”ת ומכון התקנים. בנוסף, בניה של מדרגות היכן שיש מעלית חייבת על פי חוק, אך המדרגות לא חייבות לתפוס מקום גדול או להיות בעלות נוכחות.

כיום, יש מגוון פתרונות לבניה של מדרגות, כמו בנית מדרגות באחד מהחדרים הצדדיים בבית, בניה של  גרם מדרגות חיצוני או גרם מדרגות סביב המעלון עצמו.

בכל הקשור לעיצוב מעלית ולהשתלבות שלה בבית, הרי זה מוסיף ליוקרה. כיום ישנם עיצובים רבים למעליות ביתיות, החל מקיר אטום המתמזג עם מראה הקירות בבית, מעלית שקופה, מעלית בעלת מעטה של עץ ועוד, וכל זאת בהתאם לעיצוב הבית המתוכנן – חומרים, צבעים, ומיקומה העתידי של המעלית.

כשהיא מבוצעת באופן מקצועי, היא הופכת את הבית לארמון של ממש. מומלץ למקם את המעלית בקרבת חדרים ואזורים בהם המעלית תעניק לנו ערך מוסף, כדוגמת מעלית בקרבת חדר כביסה או חדר ארונות, מעלית ליד חדר של אדם מבוגר או כזה העתיד לשהות בבית בבגרותו, ובמידה ויש בבית אדם בעל מוגבלות, אז נכון יהיה למקם את פתחה של המעלית ליד חדרו.

עלותה של מעלית ביתית מחושבת לפי גודלה, מספר הקומות שלה, העיצוב והיצרן. בדרך כלל, מחיר מלא של התקנת מעלית ביתית עומד על 80,000-100,000 ₪ לפני מע”מ. חשוב לא לשכוח, שמעלית ביתית מעלה את ערך הנכס משמעותית. אמנם מדובר בהוצאה לא קטנה בכלל, אך במידה ותחליטו למכור את הבית, תגלו שההשקעה משתלמת במיוחד, ואפילו רווחית.

מה חשוב לדעת לפני שמתקינים מעלית בבית פרטי?

מומלץ לבצע השוואת מחירים וסקר שוק מעמיק ולא לקפוץ על ההצעה הראשונה, כיוון שכל יצרן גובה את המחיר שלו. בנוסף, חשוב לוודא כי המחיר כולל התקנה, שירות ואחריות לתיקונים במידת הצורך. בנוסף, חשוב לוודא שלמתקין המעלית יש אישור של משרד התמ”ת ומכון התקנים לבצע את העבודה, ולבקש לראות תיק עבודות. אל תתפשרו על הבטיחות שלכם. בדקו את מפרט המעלית וודאו שגוף המעלית יהיה עשוי פלדה. כמו כן, מומלץ לבדוק את רמת הרעש של מכלול המעלית בזמן שהיא פועלת.

קשה לומר כבר היום האם התקנה של מעלון תהפוך לסטנדרט, בעיקר בגלל עלות שאינה מבוטלת, אך ניתן לראות שהתקנה של מעלית ביתית הופכת אט לאט להיות מנת חלקם גם של בתים פרטיים ממוצעים בגודלם ובעלותם. יש לזכור, שמלבד הצורך והעיצוב האקסקלוסיבי, בית עם מעלית הוא השקעה משתלמת במקרה של מכירת הנכס.

 

אשמח לסייע לכם בכל שאלה,

טניה סוסלובסקי – ‘קונספט’ אדריכלות ועיצוב פנים

אדריכלות כפרית ומודרנית, תוספות בניה וטיפול בהיתרים מול הרשויות

נייד 058-4091089 –”קונספט תכנון אדריכלי” בפייסבוק

 

 

המאמר פורסם במדור בונים בכיף בעיתון ‘חדשות הגליל’

מאמר בנושא מעלית לבית פרטי

ניווט באתר:

מאמרים נוספים בנושא אדריכלות ובניית בית

עמוד ראשי

 

 

  בואו נדבר על הפרויקט שלכם - צרו קשר

  קרית שמונה: 072-3970781טלפון
  ראש פינה: 072-3970780טלפון
  רמת הגולן: 072-3970779טלפון
  info@3dmodel.co.il :מיילאימייל

  קונספט

  אדריכלות בצפון

  כתובת: מתחם הגפן, איזור תעשיה דרומי קרית שמונה
  072-3970781

  up
  Close

  השאר מספר נייד ונחזור אליך בהקדם


   * מס' נייד

   השאר מספר נייד ונחזור אליך בהקדם

   תחזרו אלי

   Skip to content