כתובת

משרד ראשי: אזור תעשייה דרומי, קרית שמונה

דוא"ל

צור קשר

בבחירה בין שיפוץ בין ישן לבניית בית חדש מאפס יש מספר פרמטרים שיש לקחת בחשבון. במאמר זה נסקור את השיקולים העיקריים שיעזרו לכם להחליט

שיפוץ בית ישן לעומת בניית בית חדש

שיפוץ בית ישן – יתרונות וחסרונות

 

שאלה: שלום טניה, יש לנו התלבטות. האם כדאי לקנות ולעשות שיפוץ בבית ישן או לחלופין לקנות מגרש ולבנות עליו בית מאפס. ואם בחרתי בבית ישן – האם משתלם להרוס אותו לגמרי או רק להרחיב?

שאלה מצוינת – והתשובה לשאלה מורכבת מכמה היבטים שונים.

מבחינה כלכלית – אם נתייחס לבניה נטו, עלות בניה של בית מאפס תעלה מעט יותר מכיוון שיש צורך בחפירות ובבניית שלד הבית. למה רק מעט יותר? כי הריסה של בית קיים, גם אם לא עד הסוף, תעלה לכם סכומי כסף לא קטנים גם כן, לכן יש איזון בין ההוצאות.

מבחינה תכנונית ועיצובית – תכנון של הבית, כשמדובר בבניה שלו מאפס, מתאפשרת בצורה טובה הרבה יותר עד הפרטים הקטנים. בשיפוץ בית ישן יש הבדל בין הריסה מוחלטת של הבית לבין שיפוץ שלו.

הריסה מוחלטת של הבית הכוללת שבירת המבנה ופינוי החומרים יכולה להגיע לסכומים גדולים של למעלה מ-150,000 ₪ וגוזלת לא מעט זמן, אך היתרון בה הוא הגמישות המתאפשרת בבניה מחודשת.

בבית לשיפוץ ללא הריסה צריך לקחת בחשבון שהאדריכל והמהנדס לא יהיו חופשיים לעשות שינויים מרחיקי לכת. בנוסף, בשינויים בבית ישן כדאי לקחת בחשבון שהוא מתוכנן אדריכלית בהתאם לתפיסות עבר, לטרנדים ישנים ושהסגנון שלו לא בטוח יתאים לבתים אחרים בסביבה או למה שתהיו מעוניינים בו.

דבר נוסף שכדאי לבדוק לפי שבוחרים האם לקנות בית ישן ולשפץ אותו הוא האם ישנן זכויות בניה ובפרט זכויות בניה לקומות נוספות. את הבדיקה מבצע האדריכל ע”י הזנת המידע וקבלתו ממחלקת ההנדסה ברשות המקומית.

במידה וזכויות הבניה מאפשרות לבנות קומה נוספת – חובה לוודא מול המהנדס שהמבנה יכול בכלל לשאת אותה, שהחומרים עדיין חזקים מספיק ובמידה ונדרש חיזוק – איזה סוג של חיזוק יש לעשות. לעיתים קרובות, הבית כל כך ישן, שאין תוכניות ברורות איפה עוברים העמודים התומכים (שאסור להרוס בשום אופן).

בבניה של בית חדש לא תצטרכו להתגמש או להתפשר, וכל עוד תעמדו בתקציב אותו ייעדתם לעצמכם – השמים הם הגבול.

ומה לגבי היתרי בניה? החוק אומר שאם ברצונכם לבנות בית פרטי, תצטרכו לאשר זאת מול הרשויות. בסה”כ מטרת החוק היא טובה – לדאוג לזכותנו הבסיסית לאיכות חיים טובה ויחד עם זאת לדאוג למראה העיר ולתשתיות. בשיפוץ בית קיים, לעומת זאת, יש צורך בהיתרי בניה רק במקרים בהם השיפוץ חוצה את גבולות הבית, כלומר, יוצא מהפנים החוצה, כשהוא נוגע ברכוש משותף, נוגע בשלד הבניין וכמובן כשהשיפוץ יביא להרחבת שטחו של הבית.

 

עלויות דומות אך הבדלים רבים בגמישות

 

בסופו של דבר, ההבדלים בעלויות בין שיפוץ בית ישן לעומת בניה של בית מאפס הם לא משמעותיים וניתנים לשליטה. ככל ש’תתפרעו’ עם השיפוץ ותרחיקו לכת – כך תשלמו יותר.

אם תחליטו על קרמיקה המיוצרת ע”י מותג איטלקי נחשב, תשלמו יותר מאשר אם תחליטו ללכת על קרמיקה תוצרת ספרד/טורקיה/סין. הדבר כמובן נכון גם כשבונים בית מאפס.

יחד עם העלות הגבוהה יותר בבניה של בית מאפס, תקבלו יכולת טובה יותר לשלוט על הנעשה ולפתח את החלומות שלכם לכדי מציאות. בשיפוץ בית ישן, תשלמו פחות אך תאלצו להתאים את עצמכם במרבית המקרים לעבודתם של האדריכל והמהנדס שתכננו אותו לפני כמה עשרות שנים.

 

אשמח לסייע לכם בכל שאלה,

טניה סוסלובסקי – ‘קונספט’ אדריכלות ועיצוב פנים

אדריכלות כפרית ומודרנית, תוספות בניה וטיפול בהיתרים מול הרשויות

נייד 058-4091089 –”קונספט תכנון אדריכלי” בפייסבוק

 

 

המאמר פורסם בעיתון ‘חדשות הגליל’ במדור ‘בונים בכיף’ 

מאמר על שיפוץ בית ישן

לחץ להגדלת התמונה

 

ניווט באתר:

מאמרים נוספים בנושא אדריכלות ובניית בית

עמוד ראשי

  בואו נדבר על הפרויקט שלכם - צרו קשר

  קרית שמונה: 072-3970781טלפון
  ראש פינה: 072-3970780טלפון
  רמת הגולן: 072-3970779טלפון
  info@3dmodel.co.il :מיילאימייל

  קונספט

  אדריכלות בצפון

  כתובת: מתחם הגפן, איזור תעשיה דרומי קרית שמונה
  072-3970781

  up
  Close

  השאר מספר נייד ונחזור אליך בהקדם


   * מס' נייד

   השאר מספר נייד ונחזור אליך בהקדם

   תחזרו אלי

   WhatsApp שלחו הודעה לווטסאפ
   Skip to content